Cudowne działanie lecznicze arniki górskiej
  • access_time

Cudowne działanie lecznicze arniki górskiej

Arnika górska to roślina znana ludzkości od setek lat ze względu na jej niezwykłe właściwości, które sprawiają, że roślina niesie ukojenie przy wielu dolegliwościach. W niektórych źródłach można znaleźć informacje o kulcie, jakim otaczano tę roślinę – niektóre ludy skandynawskie i germańskie składały ją w ofierze bogom. Na przestrzeni lat tak często wykorzystywano ją do produkcji preparatów do leczenia stłuczeń i obrzęków, że w pewnym momencie konieczne było objęcie tej rośliny ochroną – groziło jej wyginięcie. Co takiego ma w sobie arnika, że stała się tak powszechnie stosowana? Jakie preparaty się z niej produkuje?

Arnika górska na stłuczenia

Ból po stłuczeniu lub otarciu naskórka może powodować naprawdę silny dyskomfort i chociaż zwykle nie jest to groźny uraz, ból często utrzymuje się przez kilka długich dni lub tygodni. Siniaki i zwykłe stłuczenia zazwyczaj nie stanowią wskazania do wizyty u lekarza, dlatego ratunkiem w takich sytuacjach są preparaty lecznicze pierwszej pomocy, czyli takie, które są łatwo dostępne i które każdy może mieć w swojej apteczce.

Arnika górska to roślina występująca najczęściej na górskich łąkach położonych powyżej 800 m n.p.m. Jej lecznicze właściwości zawdzięczamy flawonoidom, olejkom eterycznym, a także laktonom sekswiterpenowym. Flawonoidy działają przede wszystkim antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki, pomagają zapobiec procesowi starzenia się organizmu, a także procesom nowotworowym i chorobom neurodegeneracyjnym. Olejki eteryczne niwelują bakterie i odkażają organizm, laktony sekswiterpenowe zaś walczą z grzybami, działają przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Mieszanka tych substancji zawarta w Arnica montana działa niezwykle skutecznie i szybko, dlatego też podczas dawkowania tego preparatu należy zachować ostrożność.

Arnica montana w lekarstwach

W aptekach kupić można ekstrakt z arniki nie tylko w formie żelu czy kremu, ale również preparatów doustnych. Środki do stosowania zewnętrznego nanosi się na obolałe części ciała i dokładnie rozsmarowuje. Maść z arniki przyda się przy zwichnięciach, siniakach, odleżynach, obrzękach oraz stłuczeniach. Należy jednak pamiętać, że nie wolno nanosić jej na otwarte rany i bardzo silne otarcia. Najskuteczniejsze działanie mają preparaty, do których produkcji wykorzystano świeżo zerwane kwiaty arniki. Roślina poddana obróbce termicznej traci dużą część substancji aktywnych, a więc działanie preparatów sporządzonych z suszu nie będzie tak silne, jak w przypadku świeżego ziela.

Arnika dobra na cerę

Napary z rośliny Arnica montana można stosować do pielęgnacji cery skłonnej do zmian trądzikowych i przetłuszczania się, a także do włosów borykających się z tym samym problemem. Gotowe produkty zawierające ten składnik są dostępne w każdej aptece lub sklepie z produktami ziołowymi. Można również przyrządzić taki napar samodzielnie: potrzebny jest jedynie susz z arniki. Cerę należy przemywać przy pomocy wacika, włosy zaś można wypłukać w arnice po wcześniejszym umyciu ich szamponem. Skóra delikatnie się wysuszy, co zniweluje nadmierne wydzielanie sebum oraz pojawianie się wyprysków. Substancje zawarte w arnice niezwykle szybko przenikają do głębszych warstw skóry.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.