Wakacje w tropikach - jak się do nich przygotować?
  • access_time

Wakacje w tropikach - jak się do nich przygotować?

To Twój pierwszy urlop w egzotycznym miejscu? Spokojnie, z naszymi poradami perfekcyjnie się do niego przygotujesz.

Zadbaj o dobrze skompletowaną apteczkę

Zobacz, co należy do niej spakować:

  • Tabletki przeciwzapalne i przeciwbólowe – o ile brak jest przeciwskazań do ich stosowania, np. z paracetamolem.
  • Leki na zatrucia pokarmowe - pomogą Ci w przypadku biegunki. Leki przeciwbiegunkowe pomogą zahamować dolegliwości jelitowe.
  • probiotyki -  probiotyki warto przyjmować po przebytej biegunce, bo wspierają mikroflorę bakteryjną jelit której struktura mogła ulec zmianie. Zaopatrz się w wygodny probiotyk w kapsułkach lub probiotyk w kroplach, jeśli masz problem z przełykaniem tabletek. Probiotyk w kapsułkach połącz z produktami zawierającymi naturalne probiotyki, jak kimchi czy kombucha. Bez trudu znajdziesz je w każdym większym azjatyckim sklepie lub restauracji.
  • Repelenty na komary - weź je obowiązkowo i stosuj zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W wielu tropikalnych krajach istnieje wysokie zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary, np. dengą, malarią czy japońskim zapaleniem mózgu.
  • Dodatkowo zabierz ze sobą zapas plastrów i bandaży, chusteczki odświeżające oraz sprej antybakteryjny. Wybierz ten wielofunkcyjny, który możesz stosować też do odkażania rąk przed jedzeniem.
  • Warto też wykonać wszystkie zalecane szczepienia przed podróżą do danego regionu.

Właściwe ubranie

Przed wyjazdem sprawdź jaka panuje wilgotność w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli wysoka, spakuj przewiewne rzeczy z oddychających tkanin, takich jak np. len. Podczas spacerów po lesie tropikalnym miej na sobie ubrania z długim rękawem, które ochronią Cię przed ugryzieniami owadów, a także zabudowane buty, które zmniejszą ryzyko ukąszenia przez węża. Pamiętaj też o czapce lub kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych.

Ochrona przed słońcem

W tropikach słońce jest o wiele mocniejsze od tego, które znasz nawet z wakacji na południu Europy. Bardzo łatwo o poparzenia słoneczne. Właśnie dlatego krem z filtrem, który zabierasz na wyjazd powinien mieć SPF 50, aby skutecznie ochronić Cię przed promieniowaniem UVA oraz promieniowaniem widzialnym. Na plaży sam krem może okazać się niewystarczający, zwłaszcza jeśli masz jasną karnację. Zaopatrz się wtedy w parasol. Jeśli planujesz snorklować lub pływać na desce surfingowej, załóż specjalną piankę z długim rękawem i nogawkami, która ochroni Cię przed słońcem.

Moskitiera - czy jest konieczna?

Jeśli planujesz wakacje w wersji low cost, w bambusowych chatkach czy nawet w namiotach, warto wziąć ze sobą przenośną moskitierę. Możesz zaczepić ją o brzegi łóżka albo przykryć się nią w nocy. Moskitiera ochroni Cię nie tylko przed komarami, ale też pająkami czy jaszczurkami, które zazwyczaj nie są groźne, ale mogą gwałtownie wyrwać Cię ze snu w trakcie swoich nocnych odwiedzin.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
  2. https://www.who.int/uv/sun_protection/en/
(1 głos)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.