Jak nawilżyć włosy?
  • access_time

Jak nawilżyć włosy?

Suche włosy to zmora wielu kobiet. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, chlorowana woda, promieniowanie słoneczne, inwazyjne zabiegi fryzjerskie oraz wystawianie kosmyków na działanie wysokich temperatur, widocznie osłabiają ich kondycję, a także zwiększają podatność na puszenie się. Niekiedy sama nawilżająca maska do włosów nie wystarcza. Oto trzy skuteczne sposoby na nawilżenie włosów.

Mycie włosów metodą OMO

Metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka) zakłada trójetapowe mycie włosów. Na początku należy zwilżyć włosy i na całej ich długości rozprowadzić odżywkę. Ważne, aby była ona bogata w składniki nawilżające oraz odżywcze. Odżywka na tym etapie działa jak warstwa ochronna – zabezpiecza kosmyki przed wysuszającym działaniem szamponów. Kolejnym krokiem jest umycie skóry głowy przy pomocy szamponu o łagodnym składzie. Na skalpie znajdują się bowiem gruczoły łojowe, które wydzielają sebum, dlatego to miejsce wymaga intensywnego oczyszczenia. Ostatni etap polega na dokładnym spłukaniu obu produktów i ponownym nałożeniu odżywki. Sprawdzi się tu także nawilżająca maska do włosów. Po upływie kilku minut, kosmetyk należy wypłukać pod chłodnym strumieniem wody. Metoda OMO sprawdza się w przypadku nadmiernie przesuszonych i łamiących się włosów.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

Włosy z tendencją do przesuszania się wymagają stosowania dedykowanych im kosmetyków. W składach produktów do włosów suchych najczęściej znajdują się:

  • humektanty – to substancje o silnym działaniu nawilżającym, które mają zdolność do wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania jej wewnątrz włosa. Zaliczają się do nich przede wszystkim miód, aloes, gliceryna czy kwas hialuronowy. Wysoką zawartość aloesu ma na przykład nawilżająca maska do włosów firmy Garnier.
  • emolienty – to substancje, które chronią kosmyki przed rozdwajaniem się, puszeniem oraz zamykają łuski włosa. Są one głównymi składnikami olejów roślinnych – oliwkowego, arganowego, jojoba, awokado, macadamia, masła shea. W kosmetyce często stosowane są także emolienty syntetyczne, na przykład parafina i silikony. W dłuższej perspektywie mogą one jednak wpływać niekorzystnie na włosy.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów jest popularnym zabiegiem, który z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu. Polega on na nałożeniu na czyste włosy podgrzanego oleju roślinnego – dzięki temu jego cenne składniki będą mogły wniknąć w najgłębsze struktury włosów i kompleksowo je odżywić. Zaaplikowany olejek należy zabezpieczyć czepkiem fryzjerskim i pozostawić na co najmniej pół godziny. Efekty, które przynosi olejowanie to między innymi poprawa ukrwienia skóry głowy, regeneracja cebulek, wzmocnienie i uelastycznienie włosów. Stosowany regularnie poprawia kondycję fryzury oraz naprawia mikrouszkodzenia na całej długości pasem.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.