Krawat, czyli obowiązkowy element biznesowej garderoby każdego mężczyzny - LAVARD
  • access_time

Krawat, czyli obowiązkowy element biznesowej garderoby każdego mężczyzny - LAVARD

W garderobie każdego mężczyzny powinny gościć ponadczasowe klasyki eleganckiej mody męskiej. Szykowny garnitur jest czymś, co powinien posiadać absolutnie każdy mężczyzna. O tym, jak bardzo formalna będzie męska stylizacja decydują w dużej mierze dodatki. Są nimi pasek, muszka, a także obuwie i skarpety. Za elementy biżuteryjne uznawane są zegarek oraz spinki do mankietów. Garnitur wzbogacony niecodziennymi dodatkami zyskuje wyjątkowego charakteru. Jest to także sposób by w ubiorze przekazać swoją osobowość, czy nawet zainteresowania.

Dodatkiem, który wydaje się być absolutną bazą jest krawat. To dodatek który zdobi, a zarazem pomaga optycznie wydłużyć sylwetkę. Jego zadaniem jest optyczne wyszczuplenie sylwetki oraz dodanie kontrastu stylizacji. Krawat zdecydowanie najczęściej bywa żywym i barwnym elementem eleganckiego ubioru. Na początku swojej kariery miał formę wiązanej chusty. Błyskawicznie stał się powszechnie noszony w eleganckim ubiorze. Współcześnie ma kilka wersji. Krawat może mieć różną szerokość. Wyróżniamy niebanalny dzianinowy „knit” o przeznaczeniu casualowym. Z uwagi na tkaninę występują np. krawaty lniane, bawełniane, a także kaszmirowe. Zależnie od poziomu formalności stylizacji należy wybierać te, których materiał jest bardziej połyskujący, odporny na zagniecenia oraz posiada podszewkę. Krawaty dzielimy także ze względu na sposób wiązania węzła pod szyją. Mowa o węźle św. Alberta oraz węźle Kent. najpopularniejszy wydaje się być węzeł windsorski. Następny, równie często wybierany jest typ „prosty”, który układa się w rozpoznawalną łezkę poniżej węzła. Węzeł ma decydujące znaczenie o charakterze krawata oraz powinien być dostosowany do rodzaju kołnierzyka. W pierwszej kolejności o typie krawata decyduje właśnie węzeł oraz jego szerokość. Drugą cechą jest tkanina. Przyjrzyjmy się z bliska rodzajom krawatów oraz ich przeznaczeniu.

Krawat zestawiamy głównie z garniturem. W przypadku smokingu i fraka zastępuje go muszka, która w hierarchii formalności jest usytuowana najwyżej. Co do zasady, garnitur w eleganckim wydaniu powinien być noszony z krawatem. Garnitur o lekko sportowym zacięciu nie zawsze musi być łączony z krawatem, a czasami nawet nie powinien. Wzór krawatu należy dobierać z dużą uwagą oraz pod kątem motywu pojawiającego się na koszuli. Najbardziej ozdobny krawat pasuje do każdej białej oraz błękitnej koszuli. Warto pamiętać, żeby krawat był w odcieniu lub kolorze ciemniejszym niż koszula. Najpopularniejsze modele krawatów to brąz, granat, bordo oraz nieśmiertelny granat. Jest to przetestowany i zawsze modny sposób na krawat oraz ozdobę stylizacji. Krawaty jednolite powinny mieć lekki połysk lub subtelną fakturę. Mogą również posiadać subtelny motyw kwiatowy. Nieco mniej formalne, ale wciąż eleganckie są krawaty w kratkę. Z uwagi na ich kolorystykę warto zestawiać je z jednolitymi koszulami, ponieważ takie krawaty bardzo rzucają się w oczy. Istotne jest, aby każdy element naszej stylizacji ze sobą współgrał i nie był dominujący. Z kolei koszula z deseniem kwiatowym może wyglądać dobrze jedynie z jednolitym krawatem. Moda to także zabawa konwencjami. Często spotykane są coraz odważniejsze połączenia kolorów, wzorów oraz struktur, które wyróżniają daną stylizację. To z pewnością niecodzienne zestawienia i przypadną do gustu jedynie zapalonym miłośnikom mody. Takie stylizacje są ciekawe i pozwalają na odejście od momentami nudnej „klasyki”. Wymagają własnego stylu oraz odważnego podejścia do mody. W najbardziej oficjalnej modzie męskiej np. u polityków, dyplomatów, arystokratów czy też w firmach, które posiadają określony dress code rzadko zaobserwować można tak śmiałe posunięcia modowe. Ceniona jest ponadczasowa klasyka.

Mężczyźni będący „na świeczniku” także popełniają liczne gafy modowe. Często zdarza się wybór stylizacji, która jest przepełniona zbyt wyraźnymi deseniami i wzorami. Choć nie powinno być to uznawane za błąd, to często narażone na porażkę są połączenia jasnych krawatów z ciemną koszulą. Odwrócenie proporcji i kolorystyki niekorzystnie wpływa na spójność stylizacji. Błędem jest także łączenie krawata z koszulą casualową typu button down. Taka koszula właściwie nie funkcjonuje w ubiorze eleganckim. Nadaje się ona raczej do noszenia solowo. Interesując się modą amerykańską oraz czołowymi osobistościami, które spopularyzowały modę na koszule „button down” można wyciągnąć pewne wnioski. Takie zestawienie posiada raczej casualowy charakter, dlatego wybierać należy także mniej formalne typy krawatów. Jeśli wybieramy casualowy krawat, to kołnierzyk powinien posiadać dłuższe wyłogi, a okoliczności winny pozwalać na taki luźniejszy ubiór.

O wiele więcej dzieje się w uwielbianym przez panów stylu „smart casual”. Tutaj odważne połączenia kolorystyczne są traktowane o wiele przychylniej. Mile widziane są krawaty wełniane. Panowie często wyrażają swoje hobby za pomocą krawatu i z tego powodu spotkać można wzory muzyczne, czy zwierzęce.

Bogaty świat dodatków jest także domeną marki Lavard. To rodzima marka, której domeną jest szycie eleganckiej odzieży męskiej oraz damskiej. Firma odważnie wkracza w świat najnowszych trendów, dbając przy tym o tradycyjne krawiectwo. Flagowym produktem Lavard są klasyczne okrycia męskie oraz moda biznesowa. Uzupełnieniem ubioru męskiego są rozmaite dodatki, wśród których faworytem jest krawat. Każdy mężczyzna z pewnością znajdzie tu coś dla siebie – zarówno odważni miłośnicy najnowszych trendów jak i inni. Zapraszamy do zainspirowania się bogatą ofertą Lavard oraz odwiedzin w e-sklepie.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.