Haft Richelieu – co warto o nim wiedzieć?
  • access_time

Haft Richelieu – co warto o nim wiedzieć?

Serwety – dodatek przez jednych zapomniany, dla innych ubóstwiany. Niezależnie, co myślimy o takiej dekoracji, jedno pozostaje pewne – potrafi kształtować charakter pomieszczenia, dopełniając jego wystrój. Warto zatem bliżej poznać drzemiące w nich piękno i pokusić się o ich zakup. W szczególności te, które ozdobiono haftem Richelieu...

Haft Richelieu – cóż to takiego?

Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą nie kryje się nic innego, jak rodzaj haftu ażurowego. Określana również mianem haftu weneckiego, białego lub wycinanego stanowi technikę dziergania ażurowej kompozycji, którą wypełnia się słupkami lub pajączkami umieszczonymi w miejscu łączenia usuniętej tkaniny, uprzednio obszytej ściegiem i wyciętej od spodu. Zwykle, haft Richelieu wykonuje się białymi nićmi na bawełnianym płótnie bądź lnie.

Haft Richelieu – gdzie znajduje zastosowanie?

Czy tylko serwety mogą być wykańczane tym rodzajem haftu? Jak się okazuje nie, ponieważ możliwości jest znacznie więcej. Zaraz po serwetach znajduje zastosowanie przy wykonywaniu obrusów, a co ciekawe – nawet ubrań! Zdobienie w postaci haftu Richelieu nadaje wyrobom tekstylnym eleganckiego wyglądu, ale również pożądanej lekkości.

Serwety – popularny dodatek do mieszkań i obiektów komercyjnych

Choć haft Richelieu może znajdować się na wielu wyrobach tekstylnych, dumne miejsce zajmuje w postaci serwet i obrusów. O ile bowiem popularne serwetki z należnym wdziękiem mogą być wykorzystane do dekoracji stolików, komód, konsol czy biurek, obrusy wykończone tym haftem stosuje się do ozdobienia lokali restauracyjnych. I trudno odmówić im uroku, ponieważ białe serwety czy obrusy prezentują się nadzwyczaj elegancko, stanowiąc efektowną oprawę dla wielu ważnych wydarzeń. Warto bowiem zauważyć, że hafciarki na wiele sposobów mogą wykorzystać potencjał tej techniki zdobniczej. W rezultacie, haft Richelieu należycie sprawdzi się jako uzupełnienie codziennych, eleganckich uroczystości, jak również jako dekoracja świąteczna, np. na Boże Narodzenie lub Wielkanoc.

Czy haft Richelieu jest dla każdego?

Generalnie, jest to technika haftu polecana wszystkim, którzy posiadają już jakieś umiejętności w haftowaniu. Podkreślić bowiem należy, że jest stosunkowo wymagająca. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z haftem Richelieu należy posiadać pewne doświadczenie w tej dziedzinie, jak również zaopatrzyć się m.in. w dobrej jakości tkaninę – najlepiej batyst lub len. Nie bez znaczenia jest również nitka, która powinna być w takim samym kolorze, co tkanina.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.