Jaki żwirek dla kota wybrać?
  • access_time

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Często mówi się, że koty są zwierzakami bezproblemowymi, ponieważ są idealnymi kompanami dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu na regularne spacery. Do załatwiana swoich potrzeb kot wymaga tak na prawdę wyłącznie kuwety i żwirku wymienianego odpowiednio często. Wielu początkujących opiekunów kociaka zastanawia się, jaki żwirek dla kota wybrać, aby sprawić, by kot chętnie załatwiał się w kuwecie, a obecność kociego wychodka w domu była praktycznie niezauważalna.

Żwirek dla kota - brylujący, czy nie?

Aby zdecydować, czy żwirek ma być brylujący, czy też nie należy zastanowić się jak często chcemy sprzątać kocią kuwetę. Wybierając żwirek drewniany, kukurydziany, czy też bentonitowy w wersji brylującej należy usuwać odchody od razu po skorzystaniu kota z kuwety lub co najmniej raz dziennie. Zaletą żwirku brylującego jest to, że bardzo łatwo usunąć mocz kota, który zmienia się w twardą kulę żwirku, a kał jest widoczny i równie łatwy do usunięcia. Warto korzystać z łopatki, która znacząco ułatwia oddzielenie odchodów od żwirku. W przypadku żwirku, który się nie bryluje, trzeba często opróżniać całą kuwetę, co wiąże się z zakupem większej ilości żwirku. Jeśli jednak chcemy zajmować się opróżnianiem kuwety nieco rzadziej, możemy wybrać żwirek silikonowy, ponieważ kryształki tego żwirku bardzo dobrze absorbują mocz. Kał w żwirku silikonowym powinien być wyrzucany codziennie.

Żwirek dla kota - gdzie wyrzucać?

Istotną kwestią w przypadku wyboru żwirku jest to, gdzie wyrzucać zużyty granulat. Dużym plusem żwirków naturalnych, takich jak żwirek kukurydziany lub drewniany jest to, że mogą one być wyrzucane do toalety. Pozostałe typy żwirków, jak na przykład żwirek bentonitowy, czy silikonowy powinien być wyrzucany do odpadów komunalnych, zgodnie z ich przeznaczeniem. W tym momencie należy sobie zadać pytanie, która opcja będzie dla nas łatwiejsza do zrealizowania, aby regularne opróżnianie kuwety nie stanowiło dla nas problemu.

Zapach z kuwety

To, czy kocie odchody brzydko pachną, czy też nie zależy od wielu czynników, takich jak wiek kota, kastracja, sterylizacja, a w dużej mierze również dieta. Niezależnie od tego, warto wybierać dobrej jakości żwirek dla kota, który będzie pochłaniał zapachy, co znacząco wpłynie na nasz komfort w domu, zwłaszcza jeśli kuweta ustawiona jest w miejscu często uczęszczanym przez ludzi. To właśnie jakość żwirku ma wpływ na zapachy wydobywające się z kuwety, które nawet jeśli nie są wyczuwalne w domu, to już w przypadku czyszczenia kuwety mogą być uciążliwe. Świetnym rozwiązaniem są również żwirki o delikatnym zapachu, które jeszcze bardziej minimalizują ryzyko nieprzyjemnej woni unoszącej się nad kocią toaletą.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.