Polskie marki odzieżowe w obliczu pandemii : wywiad z założycielką marki VOLNA Anną Tober
  • access_time

Polskie marki odzieżowe w obliczu pandemii : wywiad z założycielką marki VOLNA Anną Tober

Co zmieniło się w naszym podejściu do kupowania ubrań w trakcie pandemii?

Anna Tober, właścicielka marki VOLNA:

Na pewno w trakcie zamknięcia sklepów wzrosła sprzedaż online. Również zmieniły się nasze potrzeby - zamiast eleganckich ubrań do pracy, na różne uroczystości i imprezy kupowaliśmy głównie odzież casualową. Teraz powoli sytuacja wraca do normy, ale przewiduje się, że trend odejścia od ubrań eleganckich będzie się pogłębiał. Dres wygrywa z garniturem.

Kupujemy mniej czy więcej niż przed pandemią?

Wiele osób zaczęło bardziej kontrolować swoje wydatki, ma to związek z niepewnością o domowe finanse. Z drugiej strony wiele sieciówek odzieżowych już teraz zaczęło masowo wyprzedawać towar zalegający im od marca na magazynach. Nie jest to dobre zjawisko dla małych polskich marek, nie możemy konkurować z nimi ceną.

Mam nadzieję, że klienci docenią jednak naszą jakość, serce wkładane w przygotowywanie kolekcji oraz to, że dużo małych firm szyje na miejscu, w Polsce.

No właśnie, co z tym szyciem ubrań w Polsce, czy to naprawdę takie ważne?

Szycie w Polsce w dobrych szwalniach jest o wiele droższe niż np. w Azji, ale daje to wiele korzyści. Wiemy wtedy, że nie była wykorzystywana praca dzieci, a szycie odbywało się w bezpiecznych warunkach. VOLNA szyje tylko w Polsce, w lokalnych, zaprzyjaźnionych szwalniach, które działają legalnie, a ich pracownicy mają opłacany ZUS. Dzięki bliskości szwalni możemy na bieżąco zamawiać brakujące modele i nie szyjemy na zapas, a tym samym nie marnujemy materiału. Promujemy odpowiedzialną modę.

Odpowiedzialna moda to chwilowa tendencja czy stały trend?

Jest to dość nowy, ale stale rosnący trend. Coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać z czego i w jakich warunkach powstały ich ubrania. Okres pandemii sprzyja pytaniom o sposób, w jaki kupujemy rzeczy, czy robimy to kompulsywnie kierując się ceną, czy zastanawiamy nad ich jakością, aby posłużyły nam dłużej. My szyjemy z ekologicznych materiałów wysokiej jakości. Dążymy do tego, żeby nasze ubrania powstawały

z certyfikowanych dzianin i tkanin, takich jak tencel, wiskoza Ecovero i bawełna

organiczna. Dlatego też dodajemy do naszych ubrań delikatne bawełniane metki, a zawieszki wykonane są z kartonu pochodzącego z recyklingu. Wysyłane ubrania pakujemy nie w plastik, ale w tekturę z materiałów wtórnych, które mogą być dalej przetwarzane.

Ubrania marki VOLNA to bardzo proste modele. Kobiety chcą je nosić?

Tak, widzimy coraz większy powrót do klasyki. Kupowanie “ciucha na jeden sezon” powoli wychodzi z mody. Proste koszulki, koszule i sukienki w zestawieniu z różnymi dodatkami zawsze wyglądają dobrze. Poza tym nie chcemy, żeby było nudno - zawsze dodajemy do projektu jakiś oryginalny element.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.