Wspólne akcesoria treningowe dla gimnastyczek i tancerek
  • access_time

Wspólne akcesoria treningowe dla gimnastyczek i tancerek

Gimnastyka sportowa, balet czy taniec to aktywności mające wiele cech wspólnych. W związku z tym osoby trenujące gimnastykę często korzystają z podobnych akcesoriów treningowych jak, osoby trenujące taniec czy wspomniany balet. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są napalcówki, które chronią podbicia stóp przed bolesnymi otarciami i odciskami, a także różne rodzaje baletek i kostiumów, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno podczas zajęć gimnastycznych, jak i tanecznych.

Ochrona stóp

Osoby uprawiające gimnastykę sportową, podobnie jak osoby uczęszczające na zajęcia z baletu lub tańca, w sposób szczególny narażone są na kontuzje stóp. Bolesne otarcia, odbicia czy odciski to powszechne dolegliwości, z jakimi borykają się takie osoby. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki treningu, który wymusza wykonywanie szeregu ćwiczeń, stojąc na palcach. Przykładem mocno obciążających ćwiczeń tego typu są różnego rodzaju obroty, skoki i piruety.

By chronić stopy przed bolesnymi otarciami i jednocześnie w najmniejszym stopniu nie ingerować w swobodę ruchów, osoby trenujące gimnastykę, balet czy taniec najczęściej ćwiczą w delikatnych baletkach lub stworzonych na tę okazję napalcówkach. Baletki okrywają całą podeszwę stopy, osłaniając zarówno piętę, jak i podbicia palców. Zwykle mają one dwudzielną konstrukcję podeszwy, co przekłada się na większą swobodę ruchów, pozwalając na efektowne wyeksponowanie łuku stopy podczas wykonywania szeregu ćwiczeń na palcach.

Napalcówki chronią jedynie podbicia palców, zabezpieczając je przed bolesnymi otarciami, o co nie trudno podczas wykonywania piruetów lub innych ćwiczeń obciążających przednią część stopy i palce.

Wyposażenie dodatkowe

Poza wyposażeniem podstawowym, gimnastyczki i tancerki korzystają również z podobnych akcesoriów dodatkowych. Doskonałym przykładem takiego sprzętu są kostiumy, getry, legginsy i inne elementy stroju treningowego, które mają gwarantować maksymalną swobodę ruchów, jednocześnie umożliwiając atrakcyjną prezentację wygimnastykowanego ciała. O ile baletki czy napalcówki wykorzystuje się do ochrony przed otarciami, to rolą stroju gimnastycznego i tanecznego jest właśnie możliwość wyeksponowania każdego, nawet najdrobniejszego ruchu ciała.

Gimnastyka i taniec mają ze sobą wiele cech wspólnych. Jedna i druga aktywność opiera się na zwinności, poczuciu rytmu, doskonałej koordynacji ruchowej i wytrzymałości. W związku z tym, używanie baletek, napalcówek czy dopasowanych kostiumów treningowych nie powinno dziwić i jest czymś zupełnie naturalnym, wynikającym z oczywistych podobieństw występujących pomiędzy tymi dyscyplinami.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.