Motywy roślinne we wnętrzach - obrazy Dariusza Biegaja
  • access_time

Motywy roślinne we wnętrzach - obrazy Dariusza Biegaja

Motywy roślin i kwiatów królują w projektach współczesnych wnętrz. Symbolicznie odnoszą nas do łona natury, choć w przypadku wielu z nas za oknem widzimy zaledwie wielkie miasto. Dzięki współczesnym projektantom i artystom, możemy stworzyć pewnego rodzaju enklawę, pełną spokoju i piękna. Nie ulega wątpliwości, że sympatia do roślin to sposób na życie, sprzyja potrzebie odprężenia i relaksu. Mówi też wiele o pierwotnej więzi człowieka z przyrodą. O tym jak uczynić nasze prywatne wnętrze wyjątkowym, doskonale opowiada postawa twórcza projektanta i malarza Dariusza Biegaja.

Artysta zdecydował się kontemplacyjne podejście do sztuki. Nie tyle powiela wszechobecne motywy, co sam tworzy wzorzyste i skomplikowane autorskie kombinacje. Jego malarskie interpretacje autorskich fotografii doskonale odnajdują się w modnej estetyce i z tego też powodu wiele z nich znalazło się w prywatnych kolekcjach. Dariusz Biegaj inspiruje się zarówno najbliższym otoczeniem, czyli własnym ogrodem, jak i podróżami w najodleglejsze zakątki Europy.

Mój proces tworzenia polega na przenoszeniu zarejestrowanych obrazów i przetransponowaniu natury na płótno. Odkąd telefonem komórkowym można wykonać dobrej jakości zdjęcie, stał się on narzędziem do zapisywania miejsc, które mnie zainspirowały. Kiedyś zawsze nosiłem ze sobą szkicownik, teraz tę rolę pełni komórka. Nie lubię dźwigać dużego aparatu fotograficznego i polować na dobre zdjęcie, wolę komórkę, która jest poręczna. Zdjęcie z telefonu wyświetlone na ekranie komputera, nie obrabiam programami graficznymi ale starannie kadruję, jak sam mówi o swoim procesie twórczym.

Jego sztuka to indywidualna odpowiedź na potrzebę przebywania wśród roślin, choć wzornicze wykształcenie z pewnością wpłynęło na materię malarską. Jest ona pełna dopracowanych szczegółów, a kadry przytłaczają wręcz intensywnością kolorów. Takie formy ekspresji doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, tuż obok wielkich regałów książkowych i wygodnych foteli. I w tym wypadku najlepiej eksponować sztukę na białych ścianach, choć barwne rośliny wpasują się też w odcienie szarości. Istotne dopełnienie odegrają organiczne dodatki np. muszle, kamienie i suszone rośliny ustawione w niewielkiej odległości od obrazów. Warto też wspomnieć chociażby o makramach, w których współcześni projektanci bardzo często umieszczają żywe rośliny. One również świetnie zafunkcjonują w towarzystwie autorskich interpretacji malarskich Biegaja.

Prace Dariusza Biegaja stanowią doskonały przykład sztuki naśladującej rzeczywistość. Otaczając się wycinkiem łąki, lawendowych pól czy jesiennych liści, bez wątpienia pozostajemy bliżej natury, nawet w domowym zaciszu.

Dariusz Biegaj to artysta plastyk i projektant. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1988 r, w Katedrze Komunikacji Wizualnej u prof. R. Otręby na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Wcześniej ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W czasie studiów uzyskiwał wyróżnienia w konkursach na plakat i miał wystawę plakatu. Jego studenckie prace prezentowane były w Polsce i za granicą. Od ukończenia studiów zajmował się sztuką ''czystą i stosowaną''. Prowadził własną firmę projektowo-reklamową. Produkty zaprojektowane przez niego wystawiane były na targach wyposażenia wnętrz w Poznaniu, Frankfurcie, Düsseldorfie. Brał udział w pracach konserwatorskich w Polsce, Szwecji i na Słowacji. Prace malarskie prezentował na kilku wystawach w Polsce i USA. Od 2006 roku mieszkał i tworzył w Sztokholmie i Londynie. Obecnie Niepołomice są jego domem i miejscem pracy. Maluje przyrodę, architekturę i ludzi. Ulubioną techniką jest akryl i olej na płótnie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w USA. Współpracuje z galeriami w Polsce i za granicą.

 

(1 głos)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.