Disposable dream
  • access_time

Disposable dream

Raz się żyje i raz używa plastikowych sztućców, reklamówek, opakowań.

Wygodna bezrefleksyjność codziennych decyzji przybiera rozmiary przerażających statystyk. 8 milionów ton plastikowych odpadów ląduje co roku w oceanach, w tym samym czasie produkuje się dalszych 300 milionów ton. Badania potwierdziły obecność w litrze wody średnio 325 mikrocząsteczek plastiku w ponad 90% butelkowanej wody popularnych marek z całego świata.

Powietrze nie tylko nie jest wolne od tych drobinek, ale transportuje je w najbardziej odległe zakątki Ziemi. Naukowcy właśnie doliczyli się 10 tys. mikrocząsteczek plastiku w litrze wody pobranej z archipelagu Svalbard w Arktyce, obszarze uważanym za jeden z najbardziej dziewiczych na świecie. Zanieczyszczenia lądują tam wraz z opadami śniegu po dalekich wędrówkach w atmosferze.

Przemysł odzieżowy nauczył nas, że ubrania są tanie i jednorazowe, kosmetyczny - że liczy się przede wszystkim piękny wygląd i dobre samopoczucie, a wszelkie inne firmy podkreślają bez końca, że najważniejsza jest własna wygoda i szczęście za wszelką, często bardzo konkretną, cenę.

Dziś zaskakują nas informacje, że ta cena jest znacznie wyższa i będą ją płacić także kolejne pokolenia. Co widzimy, budząc się z naszego jednorazowego snu?

Czarna sukienka użyta w ostatniej sesji Kolektywu KIPI ‘Disposable Dreamʼ została zaprojektowana i utkana przez Martę Gonczarko wyłącznie z worków na śmieci. ‘Sukienka jest z plastiku - z jednej strony może przetrwać wieki, a z drugiej jest bardzo delikatna i krucha, bo wystarczy, że choć jeden sznurek foliowej tkaniny przerwie się, a cała sukienka się poprujeʼ - opowiada Marta.

I chyba właśnie na takim etapie się dziś znajdujemy. Wiadomość o mikrocząsteczkach plastiku w wodzie powoduje, że nieodwołalnie zaczyna ‘pruć sięʼ nam obraz świata utkany przez lata beztroskiego konsumpcjonizmu.

KIPI Kolektyw
_______
Zdjęcia: Ewelina Kowalczyk Fotografia
Sukienka/Wizaż: Marta Gonczarko
Modelka: Svitlana Prots
Stylizacja/Art Direction: Małgorzata Bigaj
Tekst: Anna Bigaj

(4 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.