Chcesz poprawić jakość swojego zdrowia? Woda przybywa na ratunek! Także w czasie odchudzania
  • access_time

Chcesz poprawić jakość swojego zdrowia? Woda przybywa na ratunek! Także w czasie odchudzania

Właściwa ilość spożywanej wody jest niezwykle ważna, bez względu na to czy jesteśmy akurat na diecie odchudzającej czy też nie. Jednak osoby odchudzające się muszą szczególnie zadbać o właściwą podaż wody, gdyż bez tego ciężko będzie osiągnąć zadowalające efekty odchudzania.

Spożycie właściwej ilości wody jest bardzo ważne zarówno w czasie odchudzania, jak i wtedy gdy nie jesteśmy na diecie. Jeśli chcesz szybko schudnąć, to poza dietą i wysiłkiem fizycznym musisz zadbać również o dostarczanie organizmowi właściwej ilości wody i to właśnie na tym zagadnieniu skoncentrujemy się w tym artykule. Oczywiście sama woda nie wystarczy aby schudnąć i potrzebna jest także odpowiednia dieta. Aby osiągnąć szybkie efekty warto stosować się do podstawowych porad dotyczących odchudzania, a także wypijać duże ilości wody każdego dnia.

Cicha woda brzegi rwie. Każdy zna znaczenie tego powiedzenia. Osoby będące na diecie odchudzającej, w czasie której zalecane jest duże spożycie wody mogą je jednak interpretować również dosłownie: niepozorna woda pozbywa się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Bez wody życie nie istnieje, ponieważ stanowi ona około 70% masy ciała i jej brak spowodowałby znacznie szybszą śmierć niż niedobór żywności. Woda przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i ma ogromny udział w trawieniu. Wypijając lecznicze H2O na krótką chwilę hamujesz apetyt, kiedy masz ochotę na coś kalorycznego. Jeżeli nie lubisz niegazowanej i bezsmakowej wody, warto dodać do niej soku z cytryny, lub innego owocu. Można również wrzucić miętę, co od razu podnosi walory smakowe. Gotowe napoje przyjemnie jest pić, jednak w czasie odchudzania lepiej ich unikać, ponieważ zazwyczaj zawierają one dużo cukru i związków chemicznych, co powoduje przyrost wagi.

Mówi się, że powinno się wypijać dziennie minimum dwa litry wody. Jeśli dotychczas dużo brakowało Ci do tej ilości, to zacznij powoli zwiększać codzienne spożycie. Nie przekraczaj jednak pięciu litrów, by nie doszło do przewodnienia.

Po czym poznać, że zdecydowanie brakuje Ci wody? Objawy odwodnienia to najczęściej wymioty i biegunka, bóle i zawroty głowy oraz osłabienie (na przykład podczas choroby lub intensywnego uprawiania sportu), natomiast nadmiar wody cechuje się między innymi podwyższonym ciśnieniem tętniczym, skurczami mięśni oraz nudnościami. Dlatego też tak ważne jest kontrolowanie ilości spożywanej wody.

Zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od wieku, wzrostu, wagi i aktywności fizycznej. Na przykład osoby z nadwagę potrzebują wypijać trzy do czterech litrów wody dziennie. Sportowcy natomiast powinni wypijać jej cztery litry na dobę. Dietę wodną mogą wspomagać inne płyny, na przykład herbatki ziołowe i zielona herbata (która również odtruwa organizm). Według ostatnich odkryć medycyny także woda z dodatkiem kurkumy pozytywnie wpływa na zdrowie – między innymi chroni przed chorobami serca.

Kiedy najlepiej jest sięgać po wodę? Oto cztery zasady prawidłowego spożywania wody:

  1. Wypijaj szklankę wody do trzydziestu minut przed śniadaniem, aby oczyścić organizm. Możesz dodać odrobinę cytryny bądź miętę do smaku.
  2. Woda pita pół godziny przed posiłkiem spowoduje, że posiłek szybciej Cię nasyci.
  3. Woda pita około godzinę po posiłku pomaga na jakiś czas zaspokoić głód.
  4. Wypijaj szklankę wody przed snem – pomoże to w regeneracji ciała po ciężkim dniu.

Niektóre źródła podają, że podczas posiłku nie należy pić wody. Niekoniecznie. Wprawdzie soki i enzymy żołądkowe słabiej wówczas oddziałują na trawiony pokarm, ale i tak go strawią. Woda szybko się wchłania do organizmu, w związku z tym możemy popijać spożywany posiłek, kiedy tylko mamy taką potrzebę.

Czy zatem woda działa korzystnie na proces odchudzania? Tak, i to nie tylko! Poprawia również nasze samopoczucie i sprawia, że skóra jest zdrowsza. Korzyści z picia wody jest znacznie więcej. Czy wiesz już, co powinieneś teraz zrobić? Czas na szklankę wody!

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.