Ultrawyzwanie z dala od masowych biegów miejskich Jak rozpocząć górską przygodę?
  • access_time

Ultrawyzwanie z dala od masowych biegów miejskich Jak rozpocząć górską przygodę?

Biegi górskie rządzą się swoimi prawami i stanowią niecodzienny wysiłek dla organizmu. W celu odpowiedniego przygotowania do startu w zawodach, należy nie tylko zadbać o poprawę swojej wytrzymałości, lecz także skompletować odpowiednią odzież.

Bieganie po górach to aktywność fizyczna, która wymaga od organizmu sprawności oraz dobrej kondycji. W każdym momencie powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, dlatego należy odpowiednio wcześniej skompletować swój strój i upewnić się, że sprawdzi się on w każdych warunkach.

Swoje przygotowania należy rozpocząć od nabycia specjalnych butów przeznaczonych do biegów górskich. W trakcie ich poszukiwań, warto poprosić o wsparcie eksperta, który doradzi w zakresie dopasowania obuwia do budowy anatomicznej naszej stopy. Dzięki temu poprawi się komfort użytkowania butów, co przełoży się na jakość biegania. Musimy być świadomi, że rodzaj nawierzchni, po której będziemy poruszać się oraz dystans, który zamierzamy pokonać, także wpływają na to, jaki model powinniśmy wybrać.

Podeszwa butów przeznaczonych w szczególności na tereny podmokłe będzie mieć inne właściwości niż podeszwa modeli uniwersalnych. Nie wolno zapominać o wypróbowaniu swoich nowych butów przed biegiem. Najlepiej pierwszy raz założyć je na czas treningu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one odpowiednio dopasowane, nie powodują otarć i dobrze się w nich czujemy. Pomoże nam to uniknąć kontuzji. Zmienność pogody także wpływa na dobór odzieży – mówi Patryk Muzyk, biegacz i członek Saucony Freedom Team, który w najbliższy weekend wystartuje w finale Garmin Ultra Race w Radkowie w Górach Stołowych – całorocznym cyklu biegów ultra. Przed pierwszym startem górskim powinniśmy sprawdzić, czy nasze ubrania w sposób odpowiedni chronią nas przed słońcem, wiatrem lub deszczem. Dzięki bieganiu o różnych porach dnia podczas zmiennych warunków atmosferycznych, możemy sprawdzić swoje możliwości, przygotować się na pogodowe niespodzianki oraz zweryfikować, czy odzież spełnia nasze oczekiwania. Warto również poszukać w swojej okolicy miejsc, które stanowią namiastkę trasy terenowej.

Ponadto, należy pamiętać, że pierwsza warstwa odzieży w dużej mierze odpowiada za termikę. Warto zatem zainwestować w jakość, a na sam trening ubierać się na popularną „cebulkę”. Lepiej coś z siebie zrzucić niż szukać dodatkowego okrycia. Kurtka wodoodporna musi być faktycznie odporna na wodę, tym bardziej że jest to wymogiem na wielu imprezach górskich. – Sprawdzonym patentem jest również odzież „pakowalna”, którą można zmieścić do plecaka lub kieszeni. Sam plecak powinien być natomiast odpowiednio dopasowany, przylegać do pleców, aby nie krępować ruchów. Do tego wszystkiego należy dodać pasję i zapał, które powinny wystarczyć na każdy górski przełaj – podsumowuje Patryk Muzyk.

(0 głosów)
close

Zapisz się do naszego Newslettera i Bądź na bieżąco!

Otrzymasz regularnie informacje o aktualnych trendach i ciekawych wydarzeniach ze świata mody.

Sprawdź naszą politykę prywatności i warunki użytkowania
Możesz wypisać się z listy e-mail w dowolnym momencie.